Piękno nałęczowskich Łazienek

Standard

Warto zacząć od tego, kiedy w Nałęczowie rozpoczęło praktykowanie kąpieli o charakterze zdrowotnym. Ten moment był zdecydowanie punktem startowym tego, jaki kierunek obecnie prezentuje uzdrowisko. Kiedy miasto stało się własnością Antoniego Małachowskiego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Ma%C5%82achowski), wtedy również zainicjowano kształtowanie się bazy noclegowej. W tym czasie również przyjęło się, by wykorzystywać lecznicze właściwości krystalicznych nałęczowskich wód – zarówno pod względem kąpieli, jak i samego jej spożywania. Dziś, jeżeli chodzi o noclegi, miasto bardzo mocno akcentuje – czy to w sanatoriach, hotelach (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,naleczow,0.html) czy uzdrowiskach prywatnych – lecznicze właściwości wód. Nie bez powodu więc znajdują się wszędzie popularne Nałęczowianki, w każdym hotelowym barku.

Na początku XIX wieku zostały wykonane chemiczne badania źródeł. Wykonał je Józef Celiński, słynny profesor. Potwierdził on cenne dla zdrowia właściwości tych cieczy, co bardzo szybko przełożyło się na ich sprzedaż i dystrybucję. Największym walorem tutejszych wód jest obecność w nich związków wapniowych i żelazistych. Ponadto, w tym regionie znajdują się złoża borowinowe, które w połączeniu z charakterystycznym dla tego miejsca mikroklimatem wykazują się szczególnymi właściwościami.

Następnym krokiem w rozwoju miasteczka było przejęcie go pod własność Ludwika Małachowskiego, który wybudował dom gościnny i jednocześnie bardzo dobrze i nowocześnie wyposażył łazienki, które zostały otwarte dokładnie na początku lat 20. XVIII wieku. Renoma uzdrowiska przybierała na sile, a do Nałęczowa zaczęła spływać coraz większa rzesza osób. Kąpieli nawet zażywał tu Kazimierz Czartoryski. Po 100 latach gospodarowania przez rodzinę Małachowskich dobra passa i rozwój miasta nieco przystopowały.

Zaczęły się narodowe rewolucje i zrywy, mające na celu walkę o niepodległość. To nieco zachwiało tutejszą gospodarkę. Wskutek licznych podziałów dóbr i majątków, kurort został zamknięty na długie lata. Dziś cieszy nas nowoczesnymi technikami leczenia i rehabilitacji, ale również przypomina dawne czasy, jak rozwijała się tutejsza medycyna i to, co dało podstawy do dalszego rozwoju – woda mineralna i klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>