Muszyna – zdrowy wypoczynek u stóp ruin zamku

Standard

Muszyna to malownicze miasteczko w dolinie Popradu w Beskidzie Sądeckim. Położone w okolicy wypełnionej ciekawymi przyrodniczo miejscami i zjawiskami, z coraz to nowymi atrakcjami dla turystów i kuracjuszy uzdrowiska, warte jest odwiedzenia o każdej porze roku. Do najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Muszynie należą ruiny średniowiecznego zamku. Zachowała się częściowo baszta oraz fragment murów, które są dostępne do zwiedzania bez żadnych opłat. Niezwykłym przeżyciem dla wierzących są nabożeństwa majowe w plenerze, odprawiane pod ustawioną na zamkowym wzgórzu figurą Matki Boskiej. Pozostałości zamku znajdują się w obrębie rozległego Parku Zdrojowego Baszta. Znajdziemy w nim praktycznie wszystko, czego możemy się spodziewać w górskim uzdrowisku – zadbane tereny rekreacyjne, pijalnię wody mineralnej, siłownię na świeżym powietrzu, strefę seniora, drewniane altany, w których można odpocząć, a nawet plaże nad brzegami potoku Muszynka. Przez park prowadzi także ścieżka rowerowa, dobiegająca do szlaku prowadzącego na Jaworzynę Krynicką.

W Muszynie i okolicy spotkać można wiele różnorodnych atrakcji – okoliczne rezerwaty i pomniki przyrody, obiekty sportowe, szlaki piesze i rowerowe, zabytkowe budynki, niezwykłe Ogrody Sensoryczne oraz Ogrody Biblijne, zabytkowe drewniane cerkwie, domy i kościoły. Latem uprawiać można różne sporty, korzystać ze spływów kajakowych, jazdy konnej, basenów i innych obiektów. Zimą do dyspozycji wielbicieli aktywnego spędzania urlopu są liczne trasy narciarskie o zróżnicowanych stopniach trudności i długościach, oświetlone i naśnieżane, z nowoczesnymi wyciągami, zajmujące rozległy teren. Ośrodki narciarskie znajdują się również w pobliskich miejscowościach – Krynicy-Zdrój oraz Tyliczu. Z większości źródeł mineralnych korzystać można za darmo. Tutejsze wody są bogate w magnez, sód, wapń i żelazo, korzystnie wpływają na leczenie układu trawiennego, moczowego, oddechowego, łagodzą stany alergiczne i pomagają przywracać równowagę po terapii antybiotykami. Oferująca przez cały rok moc atrakcji, bazę sportową i noclegi (meteor-turystyka.pl/noclegi,muszyna,0.html), Muszyna ma też wiele ciekawych cyklicznych imprez kulturalnych i sportowych. Liczne wydarzenia, obiekty i rozbudowana baza noclegowa sprawiają, że jest to miejsce, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie, aby dobrze się bawić i należycie wypocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>