Augustów – historia i atrakcje

Standard

Augustów znajduje się w tej części Polski, którą większość Polaków nieco słabiej kojarzy. Nie zmienia to jednak faktu, że miejscowość ta jest jednym z najciekawszych historycznie miejsc w Polsce. Według legendy założył ją król Zygmunt August, aby upamiętnić swoją pierwszą schadzkę z Barbarą Radziwiłłówną. Na tych terenach mieszkali przez długi czas Jaćwingowie, zostali jednak pokonani przez zakon krzyżacki w wyniku czego tereny obecnego Augustowa na jakiś czas opustoszały. Zostały ponownie zamieszkane gdy w ramach pokoju mełneńskiego w XV wieku ustalono tutaj przebiegającą granicę. Augustów znalazło się wówczas na zbiegu szlaków handlowych pomiędzy Litwą i Białorusią a Warszawą i Krakowem. Wykorzystał to Jan Radziwiłł i przy tym skrzyżowaniu założył karczmę.

W chwili obecnej znamy Augustów głównie ze względu na istniejący tutaj zakład przyrodoleczniczy oraz sanatorium uzdrowiskowe z parkiem zdrojowym. Do miasta przyjeżdżają kuracjusze z całego kraju w celu leczenia chorób ortopedycznych, urazów czy też chorób reumatologicznych. Stosuje się tutaj głównie leczenie za pomocą okładów borowinowych. Warto jednak odwiedzić miejscowość także w celach czysto turystycznych. Jest tu oczywiście bogata baza noclegowa {meteor-turystyka.pl}, zatem bez trudu znajdziemy odpowiednie dla nas pokój. Augustów jest miejscem, w którym nie brakuje atrakcji i zabytków, toteż bez noclegów się nie obejdzie – jeden dzień nie wystarczyłby nawet na zwiedzenie połowy miasta. A tutaj jest co zwiedzać!

Warto zacząć od słynnego Kanału Augustowskiego, o którym bez wątpienia każdy słyszał. Spacerując po mieście powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte – po pierwsze praktycznie na każdym kroku mamy okazję podziwiać domy wybudowane jeszcze w XIX lub na początku XX wieku. Po drugie sam układ urbanistyczny sięga XVI wieku. Najstarszym i w pełni zachowanym budynkiem jest przede wszystkim kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta. W 1812 roku nocował w niej sam Napoleon Bonaparte. Oficjalnie jednak najstarszy w mieście jest młyn, który pochodzi z XVI wieku, niestety jest on w dużym stopniu zniszczony, głównie w wyniku pożaru. Powinniśmy tutaj także zwrócić uwagę na Yacht Klub Polski, nazywany często „Willą prezydenta”, ponieważ w tym drewnianym pensjonacie nocował prezydent Ignacy Mościcki. Nie zapomnijmy także o starym parku miejskim oraz dworcu kolejowym znajdującym się w dzielnicy Lipowiec.

3 thoughts on “Augustów – historia i atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>