Architektura sakralna w Górach Kaczawskich

Standard

W Górach Kaczawskich warto zobaczyć niezwykle różnorodną i unikalną architekturę. Zabytków tego typu jest bowiem bardzo dużo w tym rejonie, a w ich pobliżu funkcjonuje całkiem spora baza noclegowa. Warto wiedzieć, że Góry Kaczawskie oferują noclegi w naprawdę korzystnych cenach.

Jakie budowle sakralne warto przede wszystkim tam zobaczyć? Ogromny zachwyt budzi Kościół Pokoju w Jaworze, który zwany jest perłą architektury na Śląsku. Wybudowany został w XVII wieku jako kościół ewangelicki pw. Ducha Świętego, zresztą do dziś służy właśnie wiernym wyznania ewangelicko-augsburskiego. Jakiś czas temu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Początkowo budowla składała się tylko z gliny, drewna i słomy, nakazał tak sam cesarz i miało to podkreślać pogardę dla tez Marcina Lutra. Kościół nie zawierał także wieży, co również obniżało jego rangę oraz oznaczało poddanie się cesarzowi. Kilka lat temu glinę zamieniono jednak na cegłę. Szczególnie piękne jest barokowe wnętrze tego kościoła, jego kształt oraz barwy.

Niezwykle interesujący jest także romańsko-gotycki kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Właśnie w jego murach mieszkańcy Złotoryi kilka razy bronili się przed najazdem husytów. Warto wiedzieć, że w kościele funkcjonowała piekarnia oraz znajdowała się całkiem głęboka studnia. W kościelnej wieży mieściła się biblioteka. Wieża ta ma ponad 60 metrów wysokości i dziś zwiedzający mogą wejść na widokowe balkony, na których znajdują się księgi przykute łańcuchami.

Warto również wybrać się do niezwykle urokliwej wsi łańcuchowej, czyli Podgórek. Właśnie tam znajduje się wiele punktów widokowych, zabytkowe budynki oraz unikalna przyroda. Szczególnie interesującym zabytkiem są ruiny czternastowiecznego kościoła. Odrestaurowano i udostępniono turystom okazałą wieżę, z której można podziwiać kaczawską panoramę. W Podgórkach znajduje się także osiemnastowieczny pałac otoczony parkiem. Rośnie tam wiele starych drzew. W Podgórkach znajduje się również źródło z niezwykle smaczną wodą oraz Jaskinia Walońska.

Godny uwagi jest także kościół w Słupie, przy którym stoją cztery pokutne krzyże. Są one śladami średniowiecznych zbrodni. W środku kościoła znajdują się przepiękne stare malowidła, które przedstawiają m.in. strącenie aniołów. Można zauważyć tam wiele elementów gotyckiej architektury.

Oczywiście wymienione kościoły to tylko niektóre z licznych zabytków architektury sakralnej. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie i zobaczyć, jak wyjątkowe budowle znajdują się w Górach Kaczawskich.

One thought on “Architektura sakralna w Górach Kaczawskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>